لازم الاجرا است که طراحی، نظارت و اجرای کلیه سیستم های ساختمانی مبتنی بر آیین نامه ها و ضوابط مربوطه صورت بگیرد. بر همین اساس در این قسمت به گرد آوری آیین نامه ها و دستورالعمل های منتشر شده در مقوله طراحی و اجرای سازه های فولادی سردنورد شده (Cold Formed Steel Structure) توسط کشورهای توسعه یافته و همچنین آیین نامه های ارایه شده توسط مرکز وزارت تحقیقات و مسکن ایران پرداخته ایم تا علاقه مندان به آیین نامه های مورد نظر به راحتی به این مطالب دسترسی داشته باشند.

  • فهرست بهاء چیست؟جهت دیدن آشنایی بیشتر با فهرست بها و دانلود فهرست بهای ۱۴۰۰ از لینک روبرو وارد شوید:                                    فهرست بها

در همین راستا از ابتدا به معرفی نشریه های داخلی پرداخته و بعد از آن به آیین نامه ها و نشریه های خارجی و بین المللی خواهیم پرداخت.

آیین نامه LSF با آغاز تکوین علمی بر روی سازه های سردنورد از سال ۸۸ مطالعات بر روی آیین نامه های بین المللی با محوریت AISI آغاز گردید و در نهایت نشریه ی ض-۶۰۸ به نام «آیین نامه طراحی و اجرای سازه های فولادی سبک سرد نورد» توسط مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان ایران منتشر گردید و در تاریخ  ۲۳/۱۱/ ۱۳۹۱ آئین نامه سازه های سبک فولادی زیر نظر معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به عنوان نشریه شماره ۶۱۲ جهت بخش سازه ای و نشریه شماره ۶۱۳ جهت بخش غیر سازه ای به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید.

از لینک های زیر میتوانید این آیین نامه ها را دانلود کنید:

دانلود نشریه شماره ۶۱۲؛ آيين نامه طراحي و اجراي سازه هاي فولادي سرد نورد – LSF (بخش سازه)

دانلود نشریه شماره ۶۱۳؛ آيين نامه طراحي و اجراي سازه هاي فولادي سرد نورد – LSF (بخش غیرسازه)

مشاوره رایگان با ایستا سازه

تماس با ایستا سازه

و همچنین آیین نامه های مرجع که در تمام کشورهای جهان برای طراحی و اجرای سازه های سرد نورد شده

و سیستم ساختمانی LSF مورد استناد قرار می گیرند همگی بر مبنای آیین نامه های AISI قرار دارند

که مطابق با شرایط حاکم در هر یک از آن کشورها از لحاظ شرایط جوی و جغرافیایی و شرایط اقلیمی گوناگون

به روز رسانی شده و تغییراتی بر آن ها اعمال می گردد که شامل :

آیین نامه AS/NZ 4600 در استرالیا و نیوزلند و آیین نامه های BS 5990 ,BS 5950 و CSI در بریتانیا

و Euro Code III در اروپا و آیین نامه های ژاپن و افریقای جنوبی و هند برای طراحی و

اجرای سازه های سرد نورد و سیستم ساختمانی LSF از جمله آیین نامه های مشابه هستند.

انجمن تولید کنندگان استاد SSMA نیز همه ساله استاندارد مقاطع را منتشر می کند که تمام تولید کنندگان مقاطع سیستم ساختمانی LSF مؤظف هستند تولیدات خود را بر مبنای آن ارایه نمایند.

صنایع-انبوه-سازان-ایستا