اضافه اشکوب بوسیله LSF

کمبود فضا، یکی از مهم ترین معضلات ساختمان ها و شرکت هاست. یکی از مهم ترین اهداف ساختمان سازی، این است که بیشترین فضای را در زیربنای موجود ایجاد کنند. در بسیاری از ساختمان ها، پشت بام های وسیعی وجود دارد که هیچ استفاده ای از آنها نمی شود. از طرف دیگر، با توجه به هزینه های ساخت و ساز، زمان مورد نیاز و البته مقاومت سازه، کمتر کسی به فکر استفاده از پشت بام می افتد.

اما با استفاده از سازه های سبک مانند LSF، می توانید در زمانی بین یک تا دو ماه، یک واحد کامل، یک انباری بزرگ و یا یک کارگاه تمام عیار در پشت بام خود بسازید. عمده سازه های LSF پیش ساخته هستند و تنها کاری که باید انجام دهید، سرهم کردن آنهاست. اگر اسکلت اصلی سازه را با LSF بسازید، هیچ فشاری بر روی فونداسیون ساختمان شما وارد نمی شود و امنیت شما همچنان تضمین می شود. جالب است که بدانید که سازه های LSF در برابر زلزله هایی تا ۶ درجه ریشتر و آتش سوزی تا ۶۰ دقیقه مقاوم هستند.

پلی استایرن، یک عایق حرارتی و صوتی قوی است که در سازه های LSF بکار رفته است. در نتیجه، مشکلی درباره تامین گرما و اتلاف انرژی در این واحد اضافه نخواهید داشت. کافی است با کمک مهندسان مشاور، یک نقشه مناسب طراحی و به تایید شهرداری برسانید. این نکته قابل به ذکر است که سازه های LSF مورد تایید شهرداری هستند و دریافت مجوز برای این سازه ها بلامانع است. پس از تایید، می توانید همۀ کارها را به ایستا بسپارید تا واحد کوچک شما را در کمترین زمان، به شما تحویل دهد.

 

طبقه اضافه با LSF

اضافه کردن یک طبقه به ساختمان، یکی از موارد رایج در ساختمان سازی است. اگر در زمان ساخت ساختمان، پیش بینی نیاز به طبقه اضافه را کرده باشید، طبیعتا تمهیدات لازم را نیز اندیشیده اید. اما همیشه اینطور نیست. مثلا شما صاحب یک آپارتمان شش طبقه هستید و میخواهید طبقه هفتم را هم بسازید. اگر فونداسیون ساختمان شما برای هفت طبقه طراحی نشده باشد، کسب مجوز طبقه هفتم تقریبا غیر ممکن است. پس راه حل چیست؟

یکی از دلایلی که در چنین شرایطی، مجوز طبقه اضافه صادر نمی شود، تحمل وزن ساختمان شماست. طبیعتا یک طبقه اضافه، وزن زیادی بر فونداسیون ساختمان شما وارد می کند. و اگر پیش بینی های لازم نشده باشد، ساختمان شما در معرض ریزش قرار خواهد گرفت. تخریب ساختمان و بنای دوباره آن با شرایط جدید، یکی از راه حل هاست. اما هزینه اجرای اینکار بسیار سنگین است و برای یک طبقه، مقرون به صرفه نیست.

یکی دیگر از روش های رایج، تقویت فونداسبون است که در هر شرایطی قابل اجرا نیست. سوای از آن، حتی اگر این تقویت به صورت درست انجام گیرد، نمی تواند پاسخگوی فشار وارده بر اثر ساختن یک طبقه دیگر باشد.

اما اگر بتوانید این طبقه اضافی را بصورت کاملا سبک بسازید چه؟ در چنین شرایطی، می توانید از سازه های فولاد سبک یا LSF استفاده کنید. توجه داشته باشید که این کار بر روی همۀ ساختمان ها قابل انجام نیست. سازه های بسیار فرسوده و نا ایمن، اصطلاحا تحمل وزن خودشان را هم ندارند، در نتیجه اضافه کردن طبقه اضافه اصلا عاقلانه نیست.

در هنگام اضافه کردن طبقه اضافه، می توانید دیوارها و سقف های خود را با سازه های LSF بسازید. این اتصالات بسیار سبک هستند و وزن چندانی بر فونداسیون خانه شما وارد نمی کنند. در نتیجه ایمنی ساختمان شما همچنان دست نخورده باقی خواهد ماند. با توجه به آیین نامۀ ۶۱۲ و ۶۱۳، کسب مجوز برای ساختن یک طبقه اضافه نیز مشروط بر اینکه با اتصالات سبک مانند LSF باشد، بسیار آسان تر است. در چنین شرایطی، بهتر است سایر مصالح و اتصالات خود را نیز از جنس های سبک تر  انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این آخرین طبقه خواهد بود و دیگر سازه دیگری بر روی آن نمی توانید سوار کنید.